Vishay/Dale RNC60J8200FSB14
RNC60J8200FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J8200FSB14
Brief Description
RES 820 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J8200FSB14.pdf
Availability of RNC60J8200FSB14
QUANTITY
RNC60J8200FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J8200FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J8200FSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)820
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J8200FSB14
Related LinksRNC60J8, RNC60J8200FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J8200FSB14 Details Description
Related parts for RNC60J8200FSB14
FIXED IND 700UH 2.25A 420 MOHM datasheet.pdf
CONN TAP 10POS STR TIN W/SCREW datasheet.pdf
RELAY TD 120VAC 10A DPDT datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PULL R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
EDGECARD CONN 3.96MM PITCH 28POS datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
Connector Receptacle 7 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf