Vishay/Dale RNC60J82R5BSRE6
RNC60J82R5BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J82R5BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 82.5 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J82R5BSRE6.pdf
Availability of RNC60J82R5BSRE6
QUANTITY
RNC60J82R5BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J82R5BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J82R5BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82.5
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J82R5BSRE6
Related LinksRNC60J8, RNC60J82R5BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J82R5BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J82R5BSRE6
COVER BATTERY RETAINING FOR 108 datasheet.pdf
IC 2DRVR/2RCVR RS232 3V 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 30NH 270MA 580 MOHM datasheet.pdf
IC EEPROM 1MBIT 400KHZ 8SOIJ datasheet.pdf
CAP FILM 350UF 10% 1.1KVDC RAD datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 12VOUT 50W datasheet.pdf
CONN HDR 66POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
750 TB SPR CLA 180D A/T datasheet.pdf
FLXBL ADPT 5.0 TO 2MM BANANA PLG datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf