Vishay/Dale RNC60J8350BSB14
RNC60J8350BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J8350BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 835 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J8350BSB14.pdf
Availability of RNC60J8350BSB14
QUANTITY
RNC60J8350BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J8350BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J8350BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)835
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J8350BSB14
Related LinksRNC60J8, RNC60J8350BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J8350BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J8350BSB14
RES SMD 8.66KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
2.00MM UNSHROUDED HDR datasheet.pdf
WRENCH BOX END 20MMX22MM 12.60" datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 845K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10% 60V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 30POS THRUHL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CAP CER 5.7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf