Vishay/Dale RNC60J8350BSB14
RNC60J8350BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J8350BSB14
Brief Description
RES 835 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J8350BSB14.pdf
Availability of RNC60J8350BSB14
QUANTITY
RNC60J8350BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J8350BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J8350BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)835
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J8350BSB14
Related LinksRNC60J8, RNC60J8350BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J8350BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J8350BSB14
SWITCH HEX ROTARY DIP J-LEAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 37.4 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SILVERCAREPLAN-GROUP2-3YR datasheet.pdf
ASYMMETRIC LENS CLEAR datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 16V 750MA 1812 datasheet.pdf
D SUB MA RA 2W2C_40 A_S4_METAL B datasheet.pdf
508 TB SOCKET CLOSE RA datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf