Vishay/Dale RNC60J8870BSB14
RNC60J8870BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J8870BSB14
Brief Description
RES 887 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J8870BSB14.pdf
Availability of RNC60J8870BSB14
QUANTITY
RNC60J8870BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J8870BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J8870BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)887
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J8870BSB14
Related LinksRNC60J8, RNC60J8870BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J8870BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J8870BSB14
RES 80.6 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20V 20% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 100V X7S RADIAL datasheet.pdf
RES 24K OHM 1/4W .25% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES 25K OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 450mA (Switch) Backlight, Lighting 25-DSBGA datasheet.pdf
HD 38999 187C 187#23 PIN RECP datasheet.pdf
6,8UF 35V 6,7X15,3MM 125C 20000H datasheet.pdf