Vishay/Dale RNC60J8870BSRE6
RNC60J8870BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J8870BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 887 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J8870BSRE6.pdf
Availability of RNC60J8870BSRE6
QUANTITY
RNC60J8870BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J8870BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J8870BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)887
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J8870BSRE6
Related LinksRNC60J8, RNC60J8870BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J8870BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J8870BSRE6
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 4.3 OHM 5% AXL datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY INLET FILTERED 6A datasheet.pdf
RES 14.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 100V SCREW datasheet.pdf
D SUB FE 25 POLE PLASTIC DUPC CA datasheet.pdf
CONN HOOD TOP DUAL SZ16B M25 datasheet.pdf
CONN EDGECARD .156" 22POS THRUHL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.2V 4-USP datasheet.pdf
Connector Header 39 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT SKT datasheet.pdf