Vishay/Dale RNC60J8871BSRE6
RNC60J8871BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J8871BSRE6
Brief Description
RES 8.87K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J8871BSRE6.pdf
Availability of RNC60J8871BSRE6
QUANTITY
RNC60J8871BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J8871BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J8871BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.87k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J8871BSRE6
Related LinksRNC60J8, RNC60J8871BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J8871BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J8871BSRE6
CTRLR TEMP SSR 480V 50A AC OUT datasheet.pdf
RES SMD 36 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 18.7K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
SNAP PLUG KRIMPTITE TAPED (B-189 datasheet.pdf
LONG RED RIBBON 110MMX91M datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 10A 125VDC datasheet.pdf