Vishay/Dale RNC60J9090BRB14
RNC60J9090BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J9090BRB14
Brief Description
RES 909 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J9090BRB14.pdf
Availability of RNC60J9090BRB14
QUANTITY
RNC60J9090BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J9090BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J9090BRB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)909
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J9090BRB14
Related LinksRNC60J9, RNC60J9090BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J9090BRB14 Details Description
Related parts for RNC60J9090BRB14
Crystal 40.0000MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SOJ, 2.85mm pitch datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MACHINE SCREW PAN SLOTTED 8-32 datasheet.pdf
RES 7.23K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
PTC HEATERS 40% datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM T766 datasheet.pdf
RES 9.1K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf