Vishay/Dale RNC60J9090BSRE6
RNC60J9090BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J9090BSRE6
Brief Description
RES 909 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J9090BSRE6.pdf
Availability of RNC60J9090BSRE6
QUANTITY
RNC60J9090BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J9090BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J9090BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)909
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J9090BSRE6
Related LinksRNC60J9, RNC60J9090BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J9090BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J9090BSRE6
FLOW SENSOR MEMS 10L/MIN datasheet.pdf
IC PHOTOFLASH CAP CHARGER 6-DFN datasheet.pdf
CAP CER 47PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.3A 10DFN datasheet.pdf
XCEDE 3W LEFT 4PVH 8COL datasheet.pdf
RES 62 OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE ANTENNA ASSY datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
MICRO 25 M 18" RBW J/P A174 datasheet.pdf
RCPT PNL MNT 9SKT PCB datasheet.pdf
FUSE 190A 4500V 3/320 AR datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf