Vishay/Dale RNC60J9763FSB14
RNC60J9763FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J9763FSB14
Brief Description
RES 976K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J9763FSB14.pdf
Availability of RNC60J9763FSB14
QUANTITY
RNC60J9763FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J9763FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J9763FSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)976k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J9763FSB14
Related LinksRNC60J9, RNC60J9763FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J9763FSB14 Details Description
Related parts for RNC60J9763FSB14
RES SMD 18.2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
PHONE PLUG MINI 2-COND .173" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 60.4K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PWM 44HSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS W/PIN WALL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN HDR 26POS 0.100 T/H datasheet.pdf