Vishay/Dale RNC60K1131FRB14
RNC60K1131FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60K1131FRB14
Brief Description
RES 1.13K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60K1131FRB14.pdf
Availability of RNC60K1131FRB14
QUANTITY
RNC60K1131FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60K1131FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC60K1131FRB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.13k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60K1131FRB14
Related LinksRNC60K1, RNC60K1131FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60K1131FRB14 Details Description
Related parts for RNC60K1131FRB14
RES SMD 3.48K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CABLE DBL BANANA PLUG 2COND 24" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC FPGA 182 I/O 256FBGA datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 5MM datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC STR BLK 3POS datasheet.pdf
RES 14.3K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
PUNCHDOWN TOOL 630 MODJCK BLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
Isolated Process Current Output IC datasheet.pdf
Low Power 350 MHz Voltage Feedback Amplifiers IC datasheet.pdf