Vishay/Dale RNC60K2003FRR36
RNC60K2003FRR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60K2003FRR36
Brief Description
RES 200K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60K2003FRR36.pdf
Availability of RNC60K2003FRR36
QUANTITY
RNC60K2003FRR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60K2003FRR36
Internal Part NumberEIS-RNC60K2003FRR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60K2003FRR36
Related LinksRNC60K2, RNC60K2003FRR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60K2003FRR36 Details Description
Related parts for RNC60K2003FRR36
CABLE SCSI1-SCSI2 UL2990 .9M datasheet.pdf
SSR OCMOS FET 350MA NO 8-SMD datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
RES 988K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 5% 3.9W 0603 datasheet.pdf