Vishay/Dale RNC60K2211FSB14
RNC60K2211FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60K2211FSB14
Brief Description
RES 2.21K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60K2211FSB14.pdf
Availability of RNC60K2211FSB14
QUANTITY
RNC60K2211FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60K2211FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60K2211FSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.21k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60K2211FSB14
Related LinksRNC60K2, RNC60K2211FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60K2211FSB14 Details Description
Related parts for RNC60K2211FSB14
CONN HEADER .100 SINGL STR 8POS datasheet.pdf
Crystal 33.3330MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -20°C - 70°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 32V datasheet.pdf