Vishay/Dale RNC60K2873FMB14
RNC60K2873FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60K2873FMB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 287K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60K2873FMB14.pdf
Availability of RNC60K2873FMB14
QUANTITY
RNC60K2873FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60K2873FMB14
Internal Part NumberEIS-RNC60K2873FMB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)287k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60K2873FMB14
Related LinksRNC60K2, RNC60K2873FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60K2873FMB14 Details Description
Related parts for RNC60K2873FMB14
RIVET SNAP 0.310" NYLON BLACK datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 7.5NS 100TQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 22.1 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
TAPE URTHANE FOAM 12X12" datasheet.pdf
RES 388 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 66POS SKT datasheet.pdf