Vishay/Dale RNC60K2873FMB14
RNC60K2873FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60K2873FMB14
Brief Description
RES 287K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60K2873FMB14.pdf
Availability of RNC60K2873FMB14
QUANTITY
RNC60K2873FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60K2873FMB14
Internal Part NumberEIS-RNC60K2873FMB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)287k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60K2873FMB14
Related LinksRNC60K2, RNC60K2873FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60K2873FMB14 Details Description
Related parts for RNC60K2873FMB14
FIXED IND 820NH 290MA 740 MOHM datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
POT 500K OHM 1/4W PLASTIC LOG datasheet.pdf
RES SMD 3.4KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
POWER STRIP 48" 15A 16OUT 6'C datasheet.pdf
TRIMMER 220K OHM 0.2W PC PIN datasheet.pdf
RES 7.68K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf