Vishay/Dale RNC60K5110FRB14
RNC60K5110FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60K5110FRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 511 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60K5110FRB14.pdf
Availability of RNC60K5110FRB14
QUANTITY
RNC60K5110FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60K5110FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC60K5110FRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)511
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60K5110FRB14
Related LinksRNC60K5, RNC60K5110FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60K5110FRB14 Details Description
Related parts for RNC60K5110FRB14
IC REG LDO 5V 0.1A 8SOIC datasheet.pdf