Vishay/Dale RNC60K5111FSB14
RNC60K5111FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60K5111FSB14
Brief Description
RES 5.11K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60K5111FSB14.pdf
Availability of RNC60K5111FSB14
QUANTITY
RNC60K5111FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60K5111FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60K5111FSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.11k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60K5111FSB14
Related LinksRNC60K5, RNC60K5111FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60K5111FSB14 Details Description
Related parts for RNC60K5111FSB14
CAP CER 2200PF 2KV Y5V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 28-QFN datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 2.5KV TRANS 4SOIC datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 14"L X 12"W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HD 38999 55C 55#23 PIN RECP datasheet.pdf
5 V Slew-Rate Limited Half- and Full-Duplex RS-485/RS-422 Transceivers IC datasheet.pdf