Vishay/Dale RNC60K5232FPRE6
RNC60K5232FPRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60K5232FPRE6
Brief Description
RES 52.3K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60K5232FPRE6.pdf
Availability of RNC60K5232FPRE6
QUANTITY
RNC60K5232FPRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60K5232FPRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60K5232FPRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)52.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60K5232FPRE6
Related LinksRNC60K5, RNC60K5232FPRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60K5232FPRE6 Details Description
Related parts for RNC60K5232FPRE6
TRIMMER 5K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
HEAT SHRINK SEMI RGD 1/8" X 4' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 WW datasheet.pdf
CONN SOCKET P5KS .5MM 40POS SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
COMMUNICATIONS MODULE datasheet.pdf
IC ACCELERATOR I2C HOTSWAP 8DFN datasheet.pdf
OSC XO 125.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 3POS PIN datasheet.pdf
BOTTOM PANEL FOR HWCHAS SERIES datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.049" (1.25mm) Gold Through Hole datasheet.pdf