Vishay/Dale RNC60K61R0FRB14
RNC60K61R0FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60K61R0FRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 61 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60K61R0FRB14.pdf
Availability of RNC60K61R0FRB14
QUANTITY
RNC60K61R0FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60K61R0FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC60K61R0FRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)61
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60K61R0FRB14
Related LinksRNC60K6, RNC60K61R0FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60K61R0FRB14 Details Description
Related parts for RNC60K61R0FRB14
FIXED IND 470UH 340MA 1.96 OHM datasheet.pdf
MACH SCREW TRUSS PHILLIPS 12-24 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.4A D2PAK datasheet.pdf
LED PANEL RED DIFF SNAP-IN datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 100 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
OSC MEMS 30.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 3.3 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf