Vishay/Dale RNC60K6811FRB14
RNC60K6811FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60K6811FRB14
Brief Description
RES 6.81K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60K6811FRB14.pdf
Availability of RNC60K6811FRB14
QUANTITY
RNC60K6811FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60K6811FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC60K6811FRB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.81k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60K6811FRB14
Related LinksRNC60K6, RNC60K6811FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60K6811FRB14 Details Description
Related parts for RNC60K6811FRB14
IC ADC 14BIT DUAL 2CH 28-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 150KHZ 8UMAX datasheet.pdf
INDICATOR LOW PRO STR RED LED datasheet.pdf
BUZZ VDC 2.9KHZ FAST SPEED UP datasheet.pdf
EIP SLAVE 32 OUT PNP CAGE CLAM datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf