Vishay/Dale RNC60K7873FSRE6
RNC60K7873FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60K7873FSRE6
Brief Description
RES 787K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60K7873FSRE6.pdf
Availability of RNC60K7873FSRE6
QUANTITY
RNC60K7873FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60K7873FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60K7873FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)787k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60K7873FSRE6
Related LinksRNC60K7, RNC60K7873FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60K7873FSRE6 Details Description
Related parts for RNC60K7873FSRE6
NUT DRIVER HEX SOCKET 5/32" 6.1" datasheet.pdf
SWITCH KNOB ILLUM 2POS DPST YEL datasheet.pdf
RES SMD 22.6KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
FPA/C GE 693MDL310 0.5M datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf