Vishay/Dale RNC65H1003FRB14
RNC65H1003FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC65H1003FRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC65H1003FRB14.pdf
Availability of RNC65H1003FRB14
QUANTITY
RNC65H1003FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC65H1003FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC65H1003FRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/05, RNC65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC65H1003FRB14
Related LinksRNC65H1, RNC65H1003FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC65H1003FRB14 Details Description
Related parts for RNC65H1003FRB14
RES SMD 36.5 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 66KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC DO214AB datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
NYLON INSL W/INSULATION GRIP DIS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 12CIRC .437 datasheet.pdf
Field Programmable Gate Array, 100 CLBs, 3000 Gates, 50MHz, CMOS, PQCC68 IC datasheet.pdf