Stackpole Electronics Inc. RNCF0402BTT20K0
RNCF0402BTT20K0 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0402BTT20K0
Brief Description
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RNCF0402BTT20K0.pdf
Availability of RNCF0402BTT20K0
QUANTITY
RNCF0402BTT20K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0402BTT20K0
Internal Part NumberEIS-RNCF0402BTT20K0
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0402BTT20K0
Related LinksRNCF040, RNCF0402BTT20K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0402BTT20K0 Details Description
Related parts for RNCF0402BTT20K0
CAP CER 0.27UF 25V X7R 1210 datasheet.pdf
TOOL HAND AMPLIVERSAL CRIMP datasheet.pdf
IC CTLR VIDEO SERIAL DUAL 40TQFN datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCTS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 5.6K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf