Stackpole Electronics Inc. RNCF0402DTE10K0
RNCF0402DTE10K0 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0402DTE10K0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10K OHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RNCF0402DTE10K0.pdf
Availability of RNCF0402DTE10K0
QUANTITY
RNCF0402DTE10K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0402DTE10K0
Internal Part NumberEIS-RNCF0402DTE10K0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0402DTE10K0
Related LinksRNCF040, RNCF0402DTE10K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0402DTE10K0 Details Description
Related parts for RNCF0402DTE10K0
IC BUFFER/DRIVER HEX 14DIP datasheet.pdf
CAP POLYMER 1500UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 449FBGA datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 540MA 1.6 OHM datasheet.pdf
RES 604 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V X8R 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
RES 42.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf