Stackpole Electronics Inc. RNCF0402DTE787R
RNCF0402DTE787R picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0402DTE787R
Brief Description
RES SMD 787 OHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RNCF0402DTE787R.pdf
Availability of RNCF0402DTE787R
QUANTITY
RNCF0402DTE787R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0402DTE787R
Internal Part NumberEIS-RNCF0402DTE787R
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)787
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0402DTE787R
Related LinksRNCF040, RNCF0402DTE787R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0402DTE787R Details Description
Related parts for RNCF0402DTE787R
RECEIVER REMOTE CTRL TOP 38KHZ datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 953 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
RES 33 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf