Stackpole Electronics Inc. RNCF0603BKE121K
RNCF0603BKE121K picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0603BKE121K
Brief Description
RES SMD 121K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RNCF0603BKE121K.pdf
Availability of RNCF0603BKE121K
QUANTITY
RNCF0603BKE121K Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0603BKE121K
Internal Part NumberEIS-RNCF0603BKE121K
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)121k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0603BKE121K
Related LinksRNCF060, RNCF0603BKE121K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0603BKE121K Details Description
Related parts for RNCF0603BKE121K
CABLE CAT.5E SHIELDED BLUE 1M datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 125MA 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN MALE RCPT 4POS FRONT MT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 0.442 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 305 TYPE D 5POS datasheet.pdf
CAP ALUM 220000UF 20% 35V SCREW datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 44POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 9POS INLINE SKT datasheet.pdf