Stackpole Electronics Inc. RNCF0603BKE5K36
RNCF0603BKE5K36 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0603BKE5K36
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 5.36KOHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RNCF0603BKE5K36.pdf
Availability of RNCF0603BKE5K36
QUANTITY
RNCF0603BKE5K36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0603BKE5K36
Internal Part NumberEIS-RNCF0603BKE5K36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.36k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0603BKE5K36
Related LinksRNCF060, RNCF0603BKE5K36 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0603BKE5K36 Details Description
Related parts for RNCF0603BKE5K36
FIXED IND 1UH 7.5A 7 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS R/A 15GOLD SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 16V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN USB PATCH CORD 2M IP67 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
FERRITE BEAD 220 OHM 0603 datasheet.pdf
VARISTOR 7MM PHEN 800A 61.2V datasheet.pdf