Stackpole Electronics Inc. RNCF0603BKE715R
RNCF0603BKE715R picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0603BKE715R
Brief Description
RES SMD 715 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RNCF0603BKE715R.pdf
Availability of RNCF0603BKE715R
QUANTITY
RNCF0603BKE715R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0603BKE715R
Internal Part NumberEIS-RNCF0603BKE715R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)715
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0603BKE715R
Related LinksRNCF060, RNCF0603BKE715R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0603BKE715R Details Description
Related parts for RNCF0603BKE715R
CONN EDGECARD 28POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC MCU 16BIT IR MOD 44TQFN EP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 1/4W PC PIN datasheet.pdf
OSC VCTCXO 12.000MHZ CL SNWV SMD datasheet.pdf
CONN HOUSING 60POS 1.27MM datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZB6 datasheet.pdf
TAB,.187 FASTON,MAG-MATE SLIM datasheet.pdf
CAP FILM 0.03UF 5% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf