Stackpole Electronics Inc. RNCF0603BTC301R
RNCF0603BTC301R picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0603BTC301R
Brief Description
RES SMD 301 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RNCF0603BTC301R.pdf
Availability of RNCF0603BTC301R
QUANTITY
RNCF0603BTC301R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0603BTC301R
Internal Part NumberEIS-RNCF0603BTC301R
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)301
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0603BTC301R
Related LinksRNCF060, RNCF0603BTC301R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0603BTC301R Details Description
Related parts for RNCF0603BTC301R
TEST LEAD 20AWG 3000V RED 1000' datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE I2C 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 17PS .100 SINGLE SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 50V X7R 2220 datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10V 20% RADIAL datasheet.pdf
RES 52.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 7POS 2.5MM datasheet.pdf
IC DVR DUAL NONINVERT 4A 8MSOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 5A TPFA datasheet.pdf