Stackpole Electronics Inc. RNCF0603BTE1K62
RNCF0603BTE1K62 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0603BTE1K62
Brief Description
RES SMD 1.62KOHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RNCF0603BTE1K62.pdf
Availability of RNCF0603BTE1K62
QUANTITY
RNCF0603BTE1K62 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0603BTE1K62
Internal Part NumberEIS-RNCF0603BTE1K62
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.62k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0603BTE1K62
Related LinksRNCF060, RNCF0603BTE1K62 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0603BTE1K62 Details Description
Related parts for RNCF0603BTE1K62
RES SMD 931K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DCP QUAD 100K 256TP 24SOIC datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 4.096V SOT23 datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 0.027 OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf
QUICKIE* HEADER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS BOX MNT PINS datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 100V Y5P RADIAL datasheet.pdf
TOOL DF50K CRIMPING ACCESSORY datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE PIN datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 2.4A 47 MOHM SMD datasheet.pdf