Stackpole Electronics Inc. RNCF0603BTE2K70
RNCF0603BTE2K70 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0603BTE2K70
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.7K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RNCF0603BTE2K70.pdf
Availability of RNCF0603BTE2K70
QUANTITY
RNCF0603BTE2K70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0603BTE2K70
Internal Part NumberEIS-RNCF0603BTE2K70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0603BTE2K70
Related LinksRNCF060, RNCF0603BTE2K70 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0603BTE2K70 Details Description
Related parts for RNCF0603BTE2K70
CONN INTEGRATED RM VERT PLASTIC datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS RT ANG 50GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.3A 53.04 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 50V NP0 2225 datasheet.pdf
CAP CER 24PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK ISO 16-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 0.11 OHM 5% 1/8W 0603 datasheet.pdf