Stackpole Electronics Inc. RNCF0603BTE52R3
RNCF0603BTE52R3 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0603BTE52R3
Brief Description
RES SMD 52.3 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RNCF0603BTE52R3.pdf
Availability of RNCF0603BTE52R3
QUANTITY
RNCF0603BTE52R3 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0603BTE52R3
Internal Part NumberEIS-RNCF0603BTE52R3
Standard Package1
SeriesRNCF
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)52.3
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0603BTE52R3
Related LinksRNCF060, RNCF0603BTE52R3 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0603BTE52R3 Details Description
Related parts for RNCF0603BTE52R3
IC ENCORE MCU FLASH 1K 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 240PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 800MW DO219AB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPST datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
ADAPTER - M50 TO PG42 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 10POS STRGHT PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf