Stackpole Electronics Inc. RNCF0603BTE887R
RNCF0603BTE887R picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0603BTE887R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 887 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RNCF0603BTE887R.pdf
Availability of RNCF0603BTE887R
QUANTITY
RNCF0603BTE887R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0603BTE887R
Internal Part NumberEIS-RNCF0603BTE887R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCF
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)887
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0603BTE887R
Related LinksRNCF060, RNCF0603BTE887R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0603BTE887R Details Description
Related parts for RNCF0603BTE887R
IDC CABLE - APR34B/AE34G/APR34B datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 150MHZ 119BGA datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 24VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
POWER ENTRY FILTERED 6A SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
GUIDE RAIL BASE - REAR FEED datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 28V 10W datasheet.pdf
APH97-3102A28-16PY datasheet.pdf
FO C/A LC YEL LC 50/125 YEL datasheet.pdf
Chip Monolithic Ceramic Capacitor 0603 X5R 3.3レF 10V datasheet.pdf