Stackpole Electronics Inc. RNCF0603DTC267R
RNCF0603DTC267R picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0603DTC267R
Brief Description
RES SMD 267 OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RNCF0603DTC267R.pdf
Availability of RNCF0603DTC267R
QUANTITY
RNCF0603DTC267R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0603DTC267R
Internal Part NumberEIS-RNCF0603DTC267R
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)267
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0603DTC267R
Related LinksRNCF060, RNCF0603DTC267R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0603DTC267R Details Description
Related parts for RNCF0603DTC267R
IC MPU I186 20MHZ 80SQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC 2DRVR/2RCVR RS232 3V 16-SSOP datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 500V 1111 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 35V 20% 2312 datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 3MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 18-36VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
FERRITES datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf
3.3 V Upstream Cable Line Driver IC datasheet.pdf