Stackpole Electronics Inc. RNCF0603DTC7K32
RNCF0603DTC7K32 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0603DTC7K32
Brief Description
RES SMD 7.32KOHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RNCF0603DTC7K32.pdf
Availability of RNCF0603DTC7K32
QUANTITY
RNCF0603DTC7K32 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0603DTC7K32
Internal Part NumberEIS-RNCF0603DTC7K32
Standard Package5,000
SeriesRNCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.32k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0603DTC7K32
Related LinksRNCF060, RNCF0603DTC7K32 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0603DTC7K32 Details Description
Related parts for RNCF0603DTC7K32
DIODE ZENER 4.7V 1W DO204AL datasheet.pdf
VARISTOR 7.1V 120A 0805 datasheet.pdf
RES SMD 243 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 170PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
RES SMD 95.3K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI 7/16-20UNF2B 4.5V datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 348 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf