Stackpole Electronics Inc. RNCF0603DTE51K0
RNCF0603DTE51K0 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0603DTE51K0
Brief Description
RES SMD 51K OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RNCF0603DTE51K0.pdf
Availability of RNCF0603DTE51K0
QUANTITY
RNCF0603DTE51K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0603DTE51K0
Internal Part NumberEIS-RNCF0603DTE51K0
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0603DTE51K0
Related LinksRNCF060, RNCF0603DTE51K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0603DTE51K0 Details Description
Related parts for RNCF0603DTE51K0
RES SMD 47 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
RES SMD 44.2K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 5MM datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 18MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONN HDR 58POS 0.100 T/H datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf