Stackpole Electronics Inc. RNCF0603DTT50R0
RNCF0603DTT50R0 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0603DTT50R0
Brief Description
RES SMD 50 OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RNCF0603DTT50R0.pdf
Availability of RNCF0603DTT50R0
QUANTITY
RNCF0603DTT50R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0603DTT50R0
Internal Part NumberEIS-RNCF0603DTT50R0
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0603DTT50R0
Related LinksRNCF060, RNCF0603DTT50R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0603DTT50R0 Details Description
Related parts for RNCF0603DTT50R0
RES SMD 30.1K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES 1.00 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5POS 3.81MM datasheet.pdf
RES 234 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 27.4K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf