Stackpole Electronics Inc. RNCF0603TKY49R9
RNCF0603TKY49R9 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0603TKY49R9
Brief Description
RES SMD 49.9OHM 0.01% 1/10W 0603
Datasheet Download
RNCF0603TKY49R9.pdf
Availability of RNCF0603TKY49R9
QUANTITY
RNCF0603TKY49R9 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0603TKY49R9
Internal Part NumberEIS-RNCF0603TKY49R9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0603TKY49R9
Related LinksRNCF060, RNCF0603TKY49R9 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0603TKY49R9 Details Description
Related parts for RNCF0603TKY49R9
IC MPU I186 20MHZ 68PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf