Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BKC3K92
RNCF0805BKC3K92 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BKC3K92
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.92K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BKC3K92.pdf
Availability of RNCF0805BKC3K92
QUANTITY
RNCF0805BKC3K92 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BKC3K92
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BKC3K92
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.92k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BKC3K92
Related LinksRNCF080, RNCF0805BKC3K92 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BKC3K92 Details Description
Related parts for RNCF0805BKC3K92
REG SW 3.3/2.5V 10.5A DUAL VERT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.2KV 6A TO247AC datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN PIN 20-14AWG MATE-N-LOK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 15POS PIN datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 113VC DO214AB datasheet.pdf
CONN HDR 2POS 0.100 T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
APD WIRE HOLE FILRS WHT datasheet.pdf
PWRBLADE RA REC datasheet.pdf
CRYSTAL 16.00 MHZ 20.0PF SMD datasheet.pdf