Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BKC3K92
RNCF0805BKC3K92 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BKC3K92
Brief Description
RES SMD 3.92K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BKC3K92.pdf
Availability of RNCF0805BKC3K92
QUANTITY
RNCF0805BKC3K92 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BKC3K92
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BKC3K92
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.92k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BKC3K92
Related LinksRNCF080, RNCF0805BKC3K92 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BKC3K92 Details Description
Related parts for RNCF0805BKC3K92
CONN HEADER .100 DUAL STR 12POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 174K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 900K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
SIL HORIZ PC TAIL PIN HEADER datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
Connector Header 46 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf