Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BKC75R0
RNCF0805BKC75R0 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BKC75R0
Brief Description
RES SMD 75 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BKC75R0.pdf
Availability of RNCF0805BKC75R0
QUANTITY
RNCF0805BKC75R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BKC75R0
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BKC75R0
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BKC75R0
Related LinksRNCF080, RNCF0805BKC75R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BKC75R0 Details Description
Related parts for RNCF0805BKC75R0
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
KK 100 HDR POL VERT 15POS datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 36.1K OHM 1/20W .25% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 55POS PIN datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 80KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
CAP POLY 150UF 20% 10V SMD datasheet.pdf