Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BKE100K
RNCF0805BKE100K picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BKE100K
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BKE100K.pdf
Availability of RNCF0805BKE100K
QUANTITY
RNCF0805BKE100K Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BKE100K
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BKE100K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BKE100K
Related LinksRNCF080, RNCF0805BKE100K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BKE100K Details Description
Related parts for RNCF0805BKE100K
IC MCU HI SPEED 18MHZ IND 44PLCC datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 12MLF datasheet.pdf
PANEL INDICATOR INCAND 28V WHITE datasheet.pdf
GDT 230V 35KA DIN RAIL datasheet.pdf
RES NETWORK 8 RES MULT OHM 6SIP datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP SUMMER/WINT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
Connector Socket 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
CONN SOCKET 6POS 2MM DUAL CRIMP datasheet.pdf