Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BKE10K5
RNCF0805BKE10K5 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BKE10K5
Brief Description
RES SMD 10.5K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BKE10K5.pdf
Availability of RNCF0805BKE10K5
QUANTITY
RNCF0805BKE10K5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BKE10K5
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BKE10K5
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BKE10K5
Related LinksRNCF080, RNCF0805BKE10K5 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BKE10K5 Details Description
Related parts for RNCF0805BKE10K5
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 32TQFP datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
PROTECTOR SINGLE BIDIRECT 350V datasheet.pdf
OPTOISO 5KV 2CH PUSH PULL 8SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT SKT datasheet.pdf