Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BKE11K0
RNCF0805BKE11K0 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BKE11K0
Brief Description
RES SMD 11K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BKE11K0.pdf
Availability of RNCF0805BKE11K0
QUANTITY
RNCF0805BKE11K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BKE11K0
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BKE11K0
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BKE11K0
Related LinksRNCF080, RNCF0805BKE11K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BKE11K0 Details Description
Related parts for RNCF0805BKE11K0
IC OPAMP AUDIO 8SSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V/2.8V 0.3A 10MLF datasheet.pdf