Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BKE162R
RNCF0805BKE162R picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BKE162R
Brief Description
RES SMD 162 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BKE162R.pdf
Availability of RNCF0805BKE162R
QUANTITY
RNCF0805BKE162R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BKE162R
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BKE162R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)162
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BKE162R
Related LinksRNCF080, RNCF0805BKE162R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BKE162R Details Description
Related parts for RNCF0805BKE162R
RES CHAS MNT 30 OHM 10% 600W datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 14-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC GATE OR 1CH 2-INP SOT-23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS SKT datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf