Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BKE16K7
RNCF0805BKE16K7 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BKE16K7
Brief Description
RES SMD 16.7K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BKE16K7.pdf
Availability of RNCF0805BKE16K7
QUANTITY
RNCF0805BKE16K7 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BKE16K7
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BKE16K7
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BKE16K7
Related LinksRNCF080, RNCF0805BKE16K7 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BKE16K7 Details Description
Related parts for RNCF0805BKE16K7
RES SMD 1.33 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 90VWM 146VC DO204AC datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 15POS 2.54MM datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8TDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
RES 787K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 33MA 23 OHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 430NH 1.43A 110 MOHM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 8MSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 410MW SOD123 datasheet.pdf