Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BKE18K7
RNCF0805BKE18K7 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BKE18K7
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 18.7K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BKE18K7.pdf
Availability of RNCF0805BKE18K7
QUANTITY
RNCF0805BKE18K7 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BKE18K7
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BKE18K7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BKE18K7
Related LinksRNCF080, RNCF0805BKE18K7 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BKE18K7 Details Description
Related parts for RNCF0805BKE18K7
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 11PF 10V 0402 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC DISK 40KOHM 25C datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 55NS 52PLCC datasheet.pdf
LED ES RECT ARRAY WHITE 1140 LM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 28 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf