Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BKE20K0
RNCF0805BKE20K0 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BKE20K0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BKE20K0.pdf
Availability of RNCF0805BKE20K0
QUANTITY
RNCF0805BKE20K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BKE20K0
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BKE20K0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BKE20K0
Related LinksRNCF080, RNCF0805BKE20K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BKE20K0 Details Description
Related parts for RNCF0805BKE20K0
RES SMD 1.1K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.96KOHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 5VIN 12VOUT SIP DL datasheet.pdf
CONN PLUG 48POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CABLE 8COND 14AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
SENSOR-LINK THREADED ADAPTERS datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 10SKT SLD CUP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
COUNTER LCD 6 CHAR 12-24V PNL MT datasheet.pdf
RES 330 OHM 0.4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf