Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BKE243R
RNCF0805BKE243R picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BKE243R
Brief Description
RES SMD 243 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BKE243R.pdf
Availability of RNCF0805BKE243R
QUANTITY
RNCF0805BKE243R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BKE243R
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BKE243R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)243
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BKE243R
Related LinksRNCF080, RNCF0805BKE243R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BKE243R Details Description
Related parts for RNCF0805BKE243R
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 45VWM 76.34VC SMT datasheet.pdf
LED 15MM BAYONET BLUE 14V datasheet.pdf
GROUND REFERENCE MODULE 250 VDC datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1MM .254M 23POS datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .254M 22POS datasheet.pdf
IC REG BUCK BST INV 0.5A 16MSOP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
MULTI TOUCH RING ENCODER BL PB datasheet.pdf
M25 CABLE GLAND, PLASTIC, 5X12MM datasheet.pdf
SILICON 12V HYPERABRUPT VARACTOR DIODES IC datasheet.pdf
Field Programmable Gate Array, 144 CLBs, 4200 Gates, 50MHz, CMOS, PQCC84 IC datasheet.pdf