Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BKE365K
RNCF0805BKE365K picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BKE365K
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 365K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BKE365K.pdf
Availability of RNCF0805BKE365K
QUANTITY
RNCF0805BKE365K Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BKE365K
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BKE365K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)365k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BKE365K
Related LinksRNCF080, RNCF0805BKE365K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BKE365K Details Description
Related parts for RNCF0805BKE365K
IC TXRX RS232 1MBPS LP 16-SSOP datasheet.pdf
IC DETECT VOLT WINDOW SOT23-5 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
SENS PROX M30 30MM PNP-NC UNSHLD datasheet.pdf
FUSE PULLER STANDARD WHITE datasheet.pdf
BEZEL SOLID PLAS YELLOW 2/PACK datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 480W datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 25V 20% 2824 datasheet.pdf
RES 511K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
FIBER 2.5MM THRUBEAM R4 datasheet.pdf